تعداد بازدید از صفحه:

1010

تولد:

1329

ملیت:

پرویز بشردوست

بازیگر

متولد: 1329

پرویز بشردوست متولد سال 1329 در تبریز میباشد. وی فعالیت هنری‌اش را از سال 1346 با نمایشنامه نویسی آغاز کرد. "باغ آرزوها" و "عمو زنجیرباف" دو نمایشی است که بشردوست در دهه 1350 منتشر کرد. در سال 1353 با نمایش "باغ آرزو" به کارگردانی محمد صالح‌علا و بازیگری بشردوست روی صحنه آمد. سال 1354 گروه هنری «آژیده» را تأسیس کرد و ضمن سرپرستی، به تدریس عملی تئاتر پرداخت.

"عمو زنجیرباف" نخستین نمایش این گروه است که مدت یک ماه در انجمن فرهنگی ایران و آمریکا اجرا شد. در سال 1355 به دعوت علی نصیریان به اداره تئاتر رفت و نمایش "انفارکتوس" را نوشت که شش ماه در «خانه نمایش» روی صحنه بود. برخی دیگر از نمایش نامه هایی که به عنوان نویسنده، بازیگر و کارگردان در آنها شرکت داشته، عبارتند از: "خبرهای روز"، "تحویلدار"، "انفجار"، "افسانه ماشاالله‌خان" و "درخت انگور".
او همچنین تعدادی فیلمنامه برای مجموعه‌های تلویزیونی نوشته است. پس از بازی در تعدادی مجموعه تلویزیونی در سال 1372 سینما را با بازی در "همه دختران من" به کارگردانی (اسماعیل سلطانیان) تجربه کرد. آخرین حضور او در صحنه تئاتر، بازی در "باغ آرزوها" در سال 1366 است که او نمایش را دوباره بازنویسی کرده بود.

پرویز بشردوست همچنین سابقه حضور در فیلم "دنده معکوس" و سریالهای "شهرزاد 2"، "شوق پرواز"، "کیف انگلیسی" را نیز در کارنامه هنری خود دارد.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (2)

بازیگری (سریال) (4)