تعداد بازدید از صفحه:

340

تولد:

1292

ملیت:

فاضل اجبوری

متولد: 1292

فاضل فاضلی پارسا، فاضل اجبوری یا همان بابا فاضل معروف در سال 1292 در اهواز چشم به جهان گشود. او از دانشسرای مقدماتی اهواز موفق به اخذ مدرک دیپلم شد و به استخدام آموزش و پرورش در آمد.وی یک سال در مسجد سلیمان و دو سال در سوسنگرد به تدریس پرداخت و سپس علاقه به تئاتر وی را به راه آهن کشاند تا بتواند روزها راننده قطار باشد و شب‌ها به تئاتر بپردازد، اما علاقه به این هنر وی را مجبور به ترک راه آهن کرد تا حرفه‌ای‌تر از پیش به تئاتر بپردازد. وی در سال 1320 سینما پارس اهواز را اجاره کرد و در آن برنامه‌های شاد و مفرحی برای مردم پیش‌بینی و اجرا می‌کرد که یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های هنری وی در آن سینما، "بی‌گناهی در دربار هارون الرشید" بود.

ارتباط وی با شهر اصفهان از زمانی شکل گرفت که اصفهان پایتخت تئاتر ایران شناخته شد و وی برای گرفتن نمایشنامه به این شهر رفت و آمد داشت. سپس او اهواز را ترک کرد و راهی تهران شد، ولی پس از مدتی برای ادامه همکاری هنری خود با هنرمندان اصفهانی به اصفهان آمد و این شهر را برای ادامه زندگی خود برگزید. وی از سال 1365 به گروه اصفهان فیلم پرداخت و همکاری خود را به طور فعال با حسن اکلیلی، هنرمند تئاتر و تلویزیون ایران آغاز کرد.

فاضل اجبوری در آثاری همچون فیلم "آمبولانس" و سریالهای "روزی روزگاری"، "هشت بهشت"، "بوعلی سینا" و ... به عنوان بازیگر حضور داشته است.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (1)

بازیگری (سریال) (3)