تعداد بازدید از صفحه:

270

تولد:

1320

ملیت:

بهمن فرمان آرا

بازیگر | کارگردان

متولد: 1320

بهمن فرمان آرا تهیه‌ کننده، کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر ایرانی، متولد ۳ بهمن ۱۳۲۰ در تهران است که از سال ۱۳۴۷ فعالیت حرفه ای خود را آغاز نمود. وی در سال ۱۳۳۷ برای ادامه تحصیل به لندن رفته و در هنرکده هنرهای دراماتیک مشغول به تحصیل شد. او سپس به آمریکا رفت و در زمنیه فیلمسازی و کارگردانی تحصیل کرد. بهمن فرمان آرا در دوران سربازی در مجله انگلیسی زبان تهران ژورنال نقد فیلم می‌ نوشت و در سال ۱۳۴۷ به استخدام تلویزیون ملی ایران درآمد و در این مدت به عنوان کارشناس در برنامه‌ های سینمایی مثل فانوس خیال و جهان سینما شرکت می‌ کرد. او در سال ۱۳۵۳، دومین فیلم بلند خود به نام "شازده احتجاب" را بر اساس داستانی از هوشنگ گلشیری ساخت که با استقبال منتقدین روبرو شد و جایزه بهترین فیلم را در جشنواره جهانی فیلم تهران از آن خود کرد.

وی کارگردانی آثاری همچون فیلمهای "حکایت دریا"، "دلم می خواد"، "خاک آشنا"، "یک بوس کوچولو"، "خانه ای روی آب"، "بوی کافور عطر یاس" را در کارنامه هنری خود دارد.

بهمن فرمان آرا همچنین در فیلمهای "مجبوریم"، "حکایت دریا"، "بوی کافور عطر یاس"، "دلم می خواد" به عنوان بازیگر نقش آفرینی کرده است.

از میان افتخارات بهمن فرمان آرا می‌ توان به کسب جایزه سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران در بیستمین دوره جشنواره فیلم فجر، نامزدی دریافت جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه در هجدهمین دوره جشنواره فیلم فجر و نامزدی دریافت تندیس زرین بهترین فیلم در ششمین دوره جشن خانه سینما اشاره کرد.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (4)

کارگردان (6)