تعداد بازدید از صفحه:

837

تولد:

1330

ملیت:

محرم زینال زاده

دستیار کارگردان | بازیگر | کارگردان

متولد: 1330

محرم زینال‌زاده در سال ۱۳۳۰ در خوی زاده شد و در انستیتوی هنر تهران تحصیل کرد. سپس از سال ۱۳۵۶ تا ۱۳۶۰ در اداره آموزش و پرورش به سمت دبیری هنر و در اداره فرهنگ شهرستان خوی با سمت کارشناس تئاتر به کار پرداخت و به مدت چهار سال بیش از ده نمایش را بازی و کارگردانی کرد و به تهران مهاجرت نمود و سال‌ها به تدریس در مدارس منطقه ۱۶ تهران مشغول شد و سال‌ها در معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش به عنوان کارشناس مسئول هنرهای نمایشی طرح برنامه سراسری دانش آموزی کشوری را ارائه و اجرا می‌کرد.

فعالیت سینمایی را در سال ۱۳۶۴ با ورود به حوزه هنری بازیگری در فیلم "زنگها" به کارگردانی محمدرضا هنرمند آغاز کرد. بازیگری فیلم "بای سیکل ران" به کارگردانی محسن مخملباف (۱۳۶۷) نیز از کارهای اولیه مهم او محسوب می‌شود. زینال‌زاده پس از آن به بازیگری، دستیاری کارگردان، کارگردانی و فعالیت‌های دیگر سینمایی پرداخته‌است. فیلم‌های "آی پارا"، "حسرت دیدار"، "ساز ستاره"، "مرد ناتمام"، "رقص در آتش" به کارگردانی او هستند، که فیلم ساز و ستاره در سیزدهمین جشنواره فیلم فجر (۱۳۷۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی شد.

وی همچنین در فیلم های "جن زیبا"، "دل شکسته"، "پرچم های قلعه کاوه"، "روزیکه زن شدم"، "اسکادران عشق" و سریالهای "حرفه ای"، "جاده قدیم"، "سرگشته"، "بوم و بانو"، "ستایش 1" و ... به عنوان بازیگر حضور داشته است.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (25)

بازیگری (سریال) (7)

دستیار کارگردان (1)

کارگردان (3)