تولد:

1328

ملیت:

فرید سجادی حسینی

کارگردان

متولد: 1328

فرید سجادی حسینی، کارگردان و بازیگر اهل ایران متولد ۱۳۲۸ در اهواز است.فرید سجادی حسینی فارغ التحصیل لیسانس زبان انگلیسی می باشد. وی تئاتر را حدود سال ١٣٤٠ در اهواز و زمانی كه به دبيرستان مي‌رفتند آغاز نمودند و سپس كار به خارج از محيط دبيرستان و در سال 1342 اجرای نمايش در باشگاه شركت نفت را شروع کردند. فرید سجادی حسینی با قبولی در دانشگاه به تهران مهاجرت کرد.

فرید سجادی حسینی فعالیت خود را قبل از انقلاب با تئاتر شروع کرد و حالا در تلویزیون و سینما حضور دارد. فرید سجادی حسینی در سال 1346 اولین تجربه حرفه ای خود را با بازی در در گروه تئاتر زمان مهین اسکویی با نمایش "در اعماق ماکسی گروکی" بدست آورد و همزمان دستیار کارگردان نیز بود. فرید سجادی حسینی فعالیت خود در را سینما در سال 1370 با فیلم "مدرسه پیرمردها" شروع کرد اما شهرت فرید سجادی حسینی در فیلم "فروشنده" اصغر فرهادی بوده است.

وی در آثاری همچون فیلم های "حکم تجدیدنظر"، "شبی که ماه کامل شد"، "شاه کش"، "مغزهای کوچک زنگ زده"، "لونه زنبور" و سریالهای "هم سایه"، "میخواهم زنده بمانم"، "لحظه گرگ و میش"، "خواب زده"، "هیات مدیره" و ... به عنوان بازیگر حضور داشته است.

وی همچنین کارگردانی فیلم "خط آتش" و سریالهای "مهرآباد" و "بانو" را نیز برعهده داشته است.

فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش (17)

سریال ها (10)

کارگردانی (3)