تولد:

ملیت:

جلال پیشوائیان

جلال پیشواییان بازیگر سینما و تلویزیون ایران است. وی سال 1309 چشم به جهان گشود. از مهم‌ترین آثار جلال پیشواییان می‌توان به بازیگری در سریال در چشم باد، فیلم قیصر و فیلم اخراجی‌ها ۲ اشاره کرد.

جلال پیشواییان نخستین بار در سینما حضور یافته و سال 1340 در 31 سالگی در فیلم دختری فریاد می کشد به کارگردانی خسرو پرویزی بازی کرده است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند سریال در چشم باد، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای جلال پیشواییان محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون محمدعلی فردین، نارملا، منصور سپهرنیا و توروس را تجربه کرد.

جلال پیشواییان در سال 1387 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در آثار مهمی بازی کرده است. او در این سال با بازی در 3 فیلم و سریال مهم سینما و تلویزیون خود را به مردم معرفی کرد. آثار مهم جلال پیشواییان در این سال، بازیگری در فیلم بی پولی به کارگردانی حمید نعمت‌الله، فیلم اخراجی‌ها ۲ به کارگردانی مسعود ده‌نمکی و سریال در چشم باد به کارگردانی مسعود جعفری‌جوزانی محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی جلال پیشواییان بازی در سریال در چشم باد بوده است. جلال پیشواییان سال 1387 در 78 سالگی در سریال در چشم باد نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با مسعود جعفری‌جوزانی همکاری داشته است. جلال پیشواییان توانست با بازی در سریال در چشم باد تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر پارسا پیروزفر، شیرین صفری، ارسلان قاسمی و مصطفی زمانی بر تجارب او افزود.

جلال پیشواییان علاوه‌بر سریال در چشم باد، سال 1348 در 39 سالگی در فیلم قیصر نیز بازی کرده است. جلال پیشواییان این‌بار با مسعود کیمیایی یعنی کارگردان فیلم قیصر و هنرمندانی چون بهروز وثوقی، ناصر ملک‌مطیعی، جمشید مشایخی و پوری بنایی همکاری داشت.

فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش (25)

سریال ها (2)

کارگردانی (0)