تعداد بازدید از صفحه:

657

تولد:

1355

ملیت:

یزدان فتوحی

بازیگر | کارگردان

متولد: 1355

یزدان فتوحی متولد مرداد 1355 در تهران، بازیگر است. فارغ التحصیل لیسانس روانشناسی بالینی و فوق لیسانس روانشناسی مشاوره است، علاوه بر بازیگری سابقه کارگردانی نیز داشته است و همچنین نویسندگی نیز میکند. بازیگرای رو زیر نظر مرحوم حمید سمندریان گذراند و دوره های کارگردانی را نیز در انجمن سینماگران جوان در سال 1375 تمام کرده است.

اولین باز از همین کلاس های بازیگری به سریال "در پناه تو" در سال 74 معرفی شد که نقش کوتاهی بعنوان یکی از دانشجوها ظاهر شد، اما سریال "خنده بازار" و "شکرستان" از آثاری بود که باعث شهرت وی شد. وی در اسفند ماه 89 بخاطر دوستی اش با شهاب عباسی برای احوال پرسیاز او و گروهش در لوکیشن مجموعه حاضر شد که شهاب عباسی پیشنهاد بازی وی در این مجموعه را می دهد، او همچنین در گروه نویسندگی تمام بخش های این سریال نیز حضور داشته است. او در مجموعه شکرستان نیز نقش راوی را بازی کرده است.

او چندین تجربه دستیرای کارگردانی نیز داشته است همچنین چند فیلم کوتاه و یک فیلم نیمه بلند بنام دختر باران را در کارنامه خود دارد، این فیلم جز برترین فیلم های خانه سینما آن سال شد دو تئاتر هم بوده که در جشنواره پانتومیم شرکت داشته که یکی از آنها به نام قرن سوم مقام سوم را کسب کرده است.او همچنین به همراه خاله قیزی در برنامه آشپزی ببین و بپز حضور داشته و جنبه طنز و آیتم نمایشی به این برنامه آشپزی می دهند؛ همچنین او نقش مظفر فیروز را که یکی از دولتمردان دوران پهلوی بوده در سریال معمای شاه بازی کرده است.

یزدان فتوحی نویسندگی فصل هشتم خندوانه و بازنویسی فیلمنامه فیلم "ما خیلی باحالیم" را نیز برعهده داشته است.

وی همچنین در فیلم های "ما خیلی باحالیم"، "هایلایت"، "ثبت با سند برابر است"، "راند چهارم"، "کوچه ژاپنی ها" و سریالهای "زیرهمکف"، "ناخونک"، "رهایم نکن"، "شکرآباد"، "خنده بازار" و ... به عنوان بازیگر نقش آفرینی کرده است.

یزدان فتوحی سابقه حضور در نمایشهای "قفس"، "هامان کشان" را نیز به عنوان بازیگر در کارنامه هنری خود دارد.

وی همچنین کارگردانی فیلمهای "کفشدوزک"، "هفت گذر"، "زمان فرا خواهد رسید"، "غریبه ها" و سریالهای "میانبر"، "میانبر 2"، "ناخونک"، "جورچین" را نیز برعهده داشته است.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (9)

بازیگری (سریال) (8)

کارگردان (8)