تعداد بازدید از صفحه:

782

تولد:

1331

ملیت:

نیره فراهانی

متولد: 1331

نیره فراهانی متولد 1 مهر 1331 در تهران، بازیگر است. فارغ التحصیل لیسانس بازیگری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران می باشد، فعالیت خود را از تئاتر شروع کرد سپس وارد سینما و تلویزیون شد. او مدت ها هم عروسک گردانی می کرد. قبل از ورود به دانشگاه موفق شدن در یک تئاتر به کارگردانی دکتر کوثر بازی کند سپس در سال 1355 به دانشگاه تهران رفت و مشغول تحصیل رشته بازیگری شد. بعد از فعالیت های تئاتری قبل از انقلاب، اولین بار در سال 1365 وقتی 34 ساله بود توانست با فیلم "ملاقات" به کارگردانی خسرو معصومی جلوی دوربین برود. در همین سال نیز با سریال "آرزو" وارد قاب تلویزیون شد. با چهارمین تجربه تلویزیونی اش در سال 1370 با سریال "گل پامچال" به کارگردانی محمدعلی طالبی چهره اش شناخته تر شد.

سال 1384 برای بازی در فیلم "تقاطع" ابوالحسن داوودی نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن بود که در نتیجه جایزه به مهتاب نصیرپور رسید. در سال 1386 نیز برای فیلم "به همین سادگی" به کارگردان رضا میر کریمی دوباره نامزد سیمرغ بهترین بازیگر نقش دوم بود که باز هم خانم نصیرپور برنده شد.

از دیگر آثاری که وی در آن حضور داشته است میتوان به فیلم های "بهشت گمشده"، "به خاطر پونه"، "هیچ"، "بیداری"، "نیلوفر" و سریالهای "آسمان من"، "آشپزباشی"، "کتابفروشی هدهد"، "توپ گرد"، "یک مشت پر عقاب" و ... حضور داشته است.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (23)

بازیگری (سریال) (6)