تعداد بازدید از صفحه:

343

تولد:

1351

ملیت:

هدیه تهرانی

متولد: 1351

هدیه تهرانی بازیگر سینمای کشورمان 4 تیر ماه 1351 در تهران متولد شد.هدیه تهرانی بازیگری در سینما را با فیلم "سلطان" به کارگردانی مسعود کیمیایی در سال 75 آغاز کرد. بازی در فیلم "قرمز" به کارگردانی فریدون جیرانی در سال 77 یکی از درخشان ترین نقش های هدیه تهرانی است که سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را برایش به ارمغان آورد.
بازی در فیلم شوکران یکی دیگر از بازی های ماندگار هدیه تهرانی بود که جایزه بهترین بازیگر زن از چهارمین دوره جشن حافظ را برایش به ارمغان آورد و به عنوان اولین بازیگر نقش اول زن سال به انتخاب انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران از او نام برده شد. بازی در نقش مژده سمیعی در فیلم "چهارشنبه سوری" یکی دیگر از نقش های ماندگار هدیه تهرانی بود که تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن از دهمین جشن خانه سینما، جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره فیلم پوسان و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از بیست و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر را برایش به ارمغان آورد.

وی همچنین در فیلم های "مسخره باز"، "روزهای نارنجی"، "اسرافیل"، "بدون تاریخ بدون امضاء"، "آاادت نمی کنیم" و سریالهای "همگناه"، "قلب یخی (فصل سوم)" و .... نقش آفرینی کرده است.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (34)

بازیگری (سریال) (2)