تعداد بازدید از صفحه:

173

تولد:

1319

ملیت:

چنگیز جلیلوند

متولد: 1319

چنگیز جلیلوند دوبلور، مدیر دوبلاژ و هنرپیشه ایرانی متولد ۶ آبان ۱۳۱۹ در شیراز بود که از سال ۱۳۳۶ فعالیت خود را با حضور در تئاتر آغاز نمود و در رشته مدیریت بازرگانی فارغ التحصیل شد. او پس از به جای گذاشتن یک کارنامه بی نظیر کاری پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران، به مدت بیست سال در آمریکا به سر برد و اما سرانجام به کشور بازگشت و کار دوبله را از سال ۱۳۷۷ سر گرفت. استاد جلیلوند یکی از صداهای ماندگاری است که در عرصه دوبله بسیار فعالیت کرده و دوبلور شخصیت های هنری خارجی و داخلی بوده است و با تیپ سازی خلاقانه خود، گوینده اصلی نقش ‌های مارلون براندو را ایفا می کرد.

از مشهورترین گویندگی ‌هایش در فیلم‌ های سینمایی خارجی می توان به پل نیومن، برت لنکستر، ماکسیمیلیان شل، ریچارد برتون، پیتر اوتول، یول براینر، کلینت ایستوود و دین مارتین و در فیلم‌ های سینمایی ایرانی، به ‌جای محمدعلی فردین و بهروز وثوقی اشاره کرد.

چنگیز جلیلوند سابقه حضور در آثاری همچون فیلمهای "این سیب هم برای تو"، "بچه های پرواز"، "فیتیله و ماه پیشونی"، "قلاده های طلا"، "قصه عشق پدرم" و سریالهای "سلمان فارسی"، "هیولا"، "معمای شاه"، "یلدا"، "نوشدارو" و ... را به عنوان بازیگر در کارنامه هنری خود دارد.

چنگیز جلیلوند سابقه حضور در نمایش "پدر" را نیز به عنوان بازیگر در کارنامه هنری خود دارد.

چنگیز جلیلوند دوبلور پیشکسوت کشورمان، در سن ۸۰ سالگی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در تاریخ ۲ آذر ۱۳۹۹ درگذشت.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (9)

بازیگری (سریال) (6)