تعداد بازدید از صفحه:

339

تولد:

1336

ملیت:

مائده طهماسبی

بازیگر | کارگردان

متولد: 1336

مائده طهماسبی متولد 19 تیر 1336 در بابل ، بازیگر و کارگردان است. بعد از پایان مقطع راهنمایی در 14 سالگی به همراه خانواده به تهران مهاجرت کردند و بعد از گرفتن دیپلم در رشته ریاضی و فیزیک در کنکور شرکت کرد. بعد از اینکه در کنکور قبول نشد در 19 سالگی به آلمان رفت و وارد رشته معماری شد. زمانی که در آلمان دانشجو بود در یکی از از برنامه های تئاتری فرهاد آئیش با او آشنا شد و بعد از سه سال ارتباط با پیشنهاد فرهاد آئیش با هم ازدواج کردند. فرهاد آئیش بعد از 27 سال و مائده طهماسبی بعد از 20 سال زندگی در کشورهای آلمان و آمریکا درنهایت سال 1376 به ایران بازگشتند.

مائده بازیگری را بصورت مبتدی با حمایت همسرش در آمریکا آغاز کرد و در سال 1378 وقتی 42 ساله بود در فیلم «دایره» به کارگردانی جعفر پناهی بازی کرد.

مائده طهماسبی در آثار بیشماری حضور داشته که میتوان به فیلم های "علف زار"، "بی رویا"، "آن ها"، "آذر"، "هیس! دخترها فریاد نمی زنند" و سریالهای "زخم کاری"، "هم سایه"، "میخواهم زنده بمانم"، "برف بی صدا می بارد"، "محرمانه" و ... اشاره کرد.

مائده طهماسبی همچنین سابقه حضور در فیلم کوتاه "تکه ای از تو" و نمایشهای "خانه برنارد آلبا"، "چمدان"، "آرسن" را نیز به عنوان بازیگر در کارنامه هنری خود دارد.

مائده طهماسبی کارگردانی نمایشهای "خیابان سرزمین عجایب"، "کلمه، سکوت، کلمه" را نیز برعهده داشته است.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (25)

بازیگری (سریال) (26)

کارگردان (1)