تعداد بازدید از صفحه:

261

تولد:

1339

ملیت:

تهمینه میلانی

نویسنده | کارگردان | تدوین | سرمایه گذار

متولد: 1339

تهمینه میلانی ۱۵ شهریور ۱۳۳۹ در تبریز متولد شد. تهمینه در دوران دبیرستان به تهران رفت و در دبیرستان‌های شرف و مرجان به ادامه تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۵۷ در رشته برق دانشگاه تبریز به تحصیل پرداخت و با پیروزی انقلاب و بسته شدن دانشگاه‌ها به تهران بازگشت و در رشته معماری دانشگاه علم و صنعت مشغول به تحصیل شد. میلانی فعالیت سینمایی را در سال ۱۳۵۸ در کارگاه آزاد فیلم در زمینه تحقیق برای فیلمنامه شروع کرد و در آنجا درباره چند فیلمنامه مانند زیر سایه تفنگ شهید اندرزگو و سرب کارهای تحقیقاتی انجام داد.

وی بسیار جوان بود که به عنوان اولین تجربه سینمایی به عنوان منشی صحنه فیلم "خط قرمز" برگزیده شد. اولین فیلم او "بچه‌های طلاق" جایزه بهترین فیلم اول را در جشنواره فجر برد و جایزه نقدی آن به او کمک کرد که مجدداً به همراه رضا بانکی و مهدی احمدی فیلم "افسانه آه" را بسازد. پس از شکست تجاری این فیلم، فیلم کمدی "دیگه چه خبر" را ساخت که بسیار پرفروش شد.

تهمینه میلانی در سال ۱۳۷۶ فیلم "دو زن" را ساخت، به خاطر ساخت این فیلم، میلانی جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم فجر را برد و نامزد جایزه بهترین کارگردانی از همین جشنواره شد. میلانی پس از موفقیت فیلم "دو زن" فیلم‌های "نیمه پنهان" و "واکنش پنجم" را ساخت. پس از فیلم‌های سه‌گانه میلانی با بازی نیکی کریمی، فیلم "زن زیادی" با بازی مریلا زارعی در سال ۱۳۸۳ به نمایش درآمد. در سال ۱۳۸۴ فیلم "آتش‌بس" با بازی مهناز افشار و محمدرضا گلزار را ساخت.

تهمینه میلانی همچنین کارگردانی فیلمهای "ملی و راه های نرفته اش"، "سوپراستار"، "یکی از ما دو نفر"، "تسویه حساب"، "کاکادو" و ... را نیز در کارنامه هنری خود دارد.

از دیگر فعالیتهای تهمینه میلانی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
🔹نویسنده در فیلم "یکی از ما دونفر"
🔹سرمایه گذار در فیلم "یکی از ما دونفر"
🔹تدوین در فیلم "یکی از ما دونفر"

نویسنده (2)

کارگردان (14)

تدوین (1)

سرمایه گذار (2)