تعداد بازدید از صفحه:

1825

تولد:

1318

ملیت:

حسین ایل بیگی(حسین کسری)

متولد: 1318

حسین ایل بیگی بازیگر سینما و تلویزیون در سال 1318 متولد شده است. وی همزمان با طي دوره هنرگاه افرازمندي در سال 1335 به هنر علاقمند شد و در كنار خطاطي و نقاشي و طراحي مشغول به تابلو نويسي گرديد. سپس در رشته موسيقي و حركات موزون در انجمن فولوريك فرهنگ و هنر ادامه فعاليت داد كه حاصل آن را مي توان در فيلم "الماس33" مشاهده كرد. با انتقال اداره مربوطه به تبريز در سال 1350 در كاخ جوانان به اجراي تئاتر پرداخت و با بخش فرهنگ و هنر آذربايجان شرقي همكاري نمود. او در گروه تئاتر امروز به بازيگري مشغول شد و در چند نمايشنامه شركت كرد. در سال 1354 مؤسس و سرپرست گروه تئاتر آذر گرديد. نمايشنامه هايي را نويسندگي و كارگرداني نمود و بروي صحنه برد. پس از انقلاب اسلامي به تهران منتقل شد و به همكاري خود با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد. درسال 1360 به تلويزيون راه يافت و به عضويت انجمن بازيگران سينما درآمد.

حسین ایل بیگی سابقه حضور در فیلم "مارمولک" و سریالهای "روزگار قریب"، "مزرعه کوچک"، "آهوی ماه نهم"، "کلانتر 1"، "این راهش نیست" و ... را در کارنامه هنری خود دارد.

ايل بيگي در سال 1377 بمناسبت بازي در فيلم "بودن يا نبودن" به كارگرداني كيانوش عياري تنديس بازيگري نقش دوم مكمل و لوح زرين يادبود را از رياست تلويزيون دريافت كرد.

حسین ایل بیگی در سال 1383 درگذشت.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (2)

بازیگری (سریال) (16)