تعداد بازدید از صفحه:

499

تولد:

1329

ملیت:

داریوش مودبیان

بازیگر | کارگردان

متولد: 1329

داریوش مؤدبیان (زاده ۱۳۲۹ در تهران) بازیگر سینما و تئاتر ، کارگردان ،فیلمنامه‌نویس و مترجم ایرانی است.مؤدبیان فعالیت هنری را با تئاتر تلویزیونی "ضحاک ماردوش" در سال ۱۳۴۳ آغاز کرد. او از سال ۱۳۴۸ شروع به همکاری با مطبوعات کرد و پس از آن نمایشنامه‌های زیادی از نویسندگان سرشناس دنیا را ترجمه کرد. او در سال ۱۳۵۳ در رشته بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک تهران فارغ‌التحصیل شد. او در سال ۱۳۵۹ مدرک فوق‌لیسانس تخصصی مطالعات هنرهای نمایشی را از دانشگاه سوربن پاریس و در سال ۱۳۶۰ فوق‌لیسانس تخصصی زبان‌شناسی را از مؤسسه مطالعات علوم انسانی پاریس دریافت کرد. نخستین فعالیت سینمایی او در سال ۱۳۵۷ به‌عنوان یکی از فیلم ‌نامه‌نویسان فیلم "غبارنشین‌ها" بود.

داریوش مؤدبیان پس از بازگشت از فرانسه، در سال ۱۳۶۱ همکاری دوباره‌اش با تلویزیون را آغاز کرد و از سال ۱۳۶۳، به تدریس در دانشگاه هنر، دانشگاه آزاد و دانشگاه صدا و سیما پرداخت. وی تاکنون نمایشنامه های بسیاری را از زبان فرانسوی به فارسی ترجمه کرده است. از جمله این آثار مجموعه نمایشنامه هایی است که تاکنون در ۱۳ جلد تحت عنوان طنزآوران جهان در نشر جاوید و قاب از او به چاپ رسیده است.

داریوش مودبیان کارگردانی آثاری همچون سریالهای "تهران پلاک 1"، "مش خیرالله صندوقچه اسرار"، "شاخه طوبی"، "پاییز صحرا"، "محله برو بیا" و نمایشهای "جشن سالگرد"، "داستان یک پیراهن و یک ویولون"، "دهشت و نکبت رایش سوم"، "اتاق انتظار"، "هفت خیار شاهانه" و تله تئاترهای "باجناق ها"، "سوزنبان" و ... را برعهده داشته است.

داریوش مودبیان همچنین در فیلم "خواب یک ستاره" و نمایشهای "جشن سالگرد"، "داستان یک پیراهن و یک ویولون"، "دهشت و نکبت رایش سوم"، "اتاق انتظار"، "هفت خیار شاهانه"، "نامزد ویولت" و ... به عنوان بازیگر نیز حضور داشته است.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (6)

بازیگری (سریال) (8)

کارگردان (13)