تولد:

1318

ملیت:

داریوش مهرجویی

کارگردان

متولد: 1318

داریوش مهرجویی در ۱۷ آذر ۱۳۱۸ در تهران متولد شد، مهرجویی در نوجوانی نقاشی را آموخت و به موسیقی علاقه‌مند شد و در کلاس موسیقی نیز شرکت کرد. او همچنین با کمک پدرش سنتور نواخت و پس از آشنایی با موسیقی کلاسیک، پیانو نواخت. او در ۱۷ سالگی به سینما علاقه‌مند شد و برای درک بهتر فیلم‌های روز به آموختن زبان انگلیسی پرداخت. داریوش مهرجویی به مدت یک سال مدیریت هتل آتلانتیک را برعهده داشت و در بیست سالگی برای تحصیل راهی امریکا شد. مهرجویی نخست سینما می‌خواند اما زود سینما را رها کرد و در فلسفه به ادامه تحصیل پرداخت و لیسانس فلسفه خود را در سال ۱۳۴۴ از دانشگاه یوال‌سی امریکا گرفت و در همان سال سردبیری نشریه پارس ریویو را برعهده گرفت.

مهرجویی یک سال بعد با هدف ساختن فیلمی بر اساس فیلمنامه خود به تهران بازگشت ولی این پروژه به سرانجام نرسید، وی در سال ۱۳۴۶ اولین فیلم خود را با نام "الماس ۳۳" ساخت. تا قبل از انقلاب سال ۵۷ مهرجویی پنج فیلم ساخت. فیلم "گاو" در سال ۱۳۴۸ ساخته شد و یکی از اولین فیلم‌های سینمای ایران است که در غرب و اروپا مورد توجه قرار گرفته است.

داریوش مهرجویی کارگردانی آثاری همچون فیلمهای "لامینور"، "اشباح"، "چه خوبه که برگشتی"، "نارنجی پوش"، "آسمان محبوب" و ... را در کارنامه هنری خود دارد.

فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش (0)

سریال ها (0)

کارگردانی (20)