تولد:

1320

ملیت:

مسعود کیمیایی

متولد: 1320

مسعود کیمیایی (زاده ۷ مرداد ۱۳۲۰ در خیابان ری تهران) فیلم‌ساز و رمان‌نویس و شاعر ایرانی است. حرفه فيلمسازي را با دستياري ساموئل خاچيكيان در فيلم «خداحافظ تهران» آغاز كرد. او نخستين تجربه حرفه اي خود را در فيلم «بيگانه بيا» آموخت. او با ساخت فیلم "قیصر" در سال ۱۳۴۸ به شهرت دست پیدا کرد. مسعود کیمیایی برای اولین بار سال ۱۳۴۲ با دختری به نام مهشید ازدواج کرد، حاصل این ازدواج یک دختر بود, کیمیایی بعد از سه سال از وی جدا شد.

گیتی پاشایی یکی از خواننده های معروف دوران زمان شاه می باشد. حاصل ازدواج مسعود کیمیایی و گیتی پاشایی یک پسر بود, پولاد کیمیایی بازیگر مطرح حال حاضر سینمای ایران دومین فرزند مسعود کیمیایی است . گیتی پاشایی بر اثر بیماری سرطان درگذشت. البته یک مدت طولانی به همراه فرزندش پولاد خارج از کشور زندگی می کرد, پولاد کیمیایی به اسرار پدرش برای بازیگری در فیلم تجارت وارد ایران شد و از آن پس ماندگار شد. در سال ۱۳۷۶ مسعود کیمیایی با فائقه آتشین یا همان گوگوش خواننده مشهور لس آنجلسی ازدواج کرد و در سال ۱۳۸۲ از وی جدا شد.

مسعود کیمیایی کارگردانی آثاری همچون فیلمهای "خائن کشی"، "خون شد"، "قاتل اهلی"، "متروپل"، "جرم" و ... را در کارنامه هنری خود دارد.

فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش (0)

سریال ها (0)

کارگردانی (21)