تعداد بازدید از صفحه:

364

تولد:

1339

ملیت:

رسول توکلی

بازیگر | کارگردان | تهیه کننده | مدیر تولید

متولد: 1339

رسول توکلی متولد ۱۵ فروردین ۱۳۳۹ در اصفهان، بازیگر و فیلم‌نامه‌نویس اهل ایران، فارغ التحصیل رشته عمران است. وی مدیر عامل مؤسسه فرهنگی و هنری و فیلم سازی نقش جهان است. شروع فعالیت وی در سینما در ۲۰ سالگی با فیلم "پنجمین سوار سرنوشت "در سال ۱۳۵۹ بود. رسول توکلی علاوه بر بازیگری در سینما در حوزه اسکله‌سازی و بندرسازی (سازه‌های دریایی) متخصص است و کتاب "جمعه میدان خالی نبود" را نیز نگارش نموده و به عنوان مجری در برنامه‌های تلویزیونی "هفت روز در" و "با شما برای شما" نیز تجربه داشته است. از جمله نقش های ماندگار این بازیگر میتوان نقش عکاس جوان در فیلم "تاراج" به کارگردانی ایرج قادری و دیگری نقش صادق مامور مبارزه با مواد مخدر در سریال "آیینه عبرت" اشاره کرد.

رسول توکلی در آثاری همچون فیلم های "قاتل اهلی"، "این زن حقش را میخواهد"، "قصه پریا"، "چشمان سیاه"، "بانوی کوچک"، "فردا روز دیگری است"، "اولین پرونده"، "ارثیه شوم"، "ترمینال" و سریالهای "یاور"، "دردسرهای شیرین"، "معمای شاه"، "هوش سیاه 2"، "بازگشت پرستوها"، "گلوگاه"، "بمب های بی صدا"، "همراهان"، "گرفتار"، "قصه های شب سیما" و ... به عنوان بازیگر حضور داشته است.

رسول توکلی کارگردانی فیلم "ترمینال" را نیز برعهده داشته است.

رسول توکلی همچنین به عنوان مدیر تولید در فیلم "عبور از میدان مین" و تهیه کننده در فیلمهای "ارثیه شوم"، "اولین پرونده"، "ترمینال"، "پائیزان"، "شیرک"، "رانده شده"، "عروسیخانه" و مجموعه "تئاتر در سیما" فعالیت داشته است.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (17)

بازیگری (سریال) (7)

تهیه کننده (4)

مدیر تولید (1)