تعداد بازدید از صفحه:

540

تولد:

1315

ملیت:

سروش خلیلی

متولد: 1315

سروش خلیلی، بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون ایرانی در ۲۵ اسفند ۱۳۱۵ در آستارا متولد شد. وی تحصیلات ابتدائی را در آستارا سپری کرد و در آغاز جوانی به دلیل شغل پدر، به اتفاق خانواده به تهران عزیمت نمود و در همان‌جا تحصیلات متوسطه را به پایان رساند. خلیلی به دلیل علاقه شدید به بازیگری جهت آشنایی با این رشته، در سال ۱۳۲۷ از عبدالحسین نوشین کمک گرفت. اولین نقش خود را در نمایش “آرشین مالالان” ایفا کرد. پس از آن برای تکمیل اطلاعات خود در کلاس‌های بازیگری “صمد صباحی” شرکت نمود.

او پس از فعالیت در تئاتر گیتی زیر نظر “حسین خیرخواه” و گذراندن دوره یکساله بازیگری در تئاتر سعدی، به همراه دوستانش “منوچهر قاسمی” و “کامل حلمی”، در سال ۱۳۳۳ گروه هنری اسکار را تأسیس کرد. سپس فعالیت تلویزیونی خود را با اجرای نمایش زنده در تلویزیون “ثابت پاسال” آغاز کرد. وی بعد از فعالیت در گروه تئاتر تلویزیونی هوشنگ منظوری و همکاری با ایستگاه تلویزیونی خصوصی آبادان، به استخدام وزارت فرهنگ و هنر در سال ۱۳۴۴ درآمد. وی پس از انقلاب نیز فعالیت چشمگیری در سینما و تلویزیون داشت.

سروش خلیلی در آثاری همچون فیلمهای "جایی برای زندگی"، "در به درها"، "مربای شیرین"، "دختری بنام تندر"، "خاکستری" و سریالهای "مسافری از گرونگول"، "من یک مستاجرم"، "مهر و ماه"، "هنگامه" ،"پیله های پرواز" و ... به عنوان بازیگر حضور داشته است.

سروش خلیلی اول فروردین ماه ۱۳۸۵ به هنگام نقش آفرینی در فیلم “بوی گل‌های وحشی” به علت عارضه قلبی درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (26)

بازیگری (سریال) (30)