تعداد بازدید از صفحه:

347

تولد:

ملیت:

رضا عطاران

بازیگر | کارگردان

رضا عطاران بازیگر سینما و تلویزیون در 20 اردیبهشت 1347 در مشهد متولد شد. او علاوه بر بازیگری در زمینه های دیگر مثل کارگردانی، فیلم نامه نویسی و خوانندگی نیز فعالیت دارد. رضا عطاران بعد از اینکه دیپلم خود را در رشته اقتصاد گرفت برای ادامه تحصیل راهی تهران شد و در دانشکده هنرهای زیبایی دانشگاه تهران رشته طراحی صنعتی را انتخاب کرد و به تحصیل پرداخت. او بخاطر علاقه اش به هنر و بازیگری دانشگاه را رها کرد و به سینما روی آورد و با بازی در تئاتر حسن حامد فعالیت هنری خود را در سال 1361 آغاز نمود.

رضا عطاران در سال 1369 با بازی در مجموعه تلویزیونی "بیداران" به کارگردانی اصغر عبداللهی برای اولین بار در تلویزیون دیده شد و پس از آن با ایفای نقش در سریال "پرواز 57" و "ساعت خوش" مهران مدیری به شهرت رسید. وی بعد از حضور در سریالهای "سرزمین سبز" و "دنیای شیرین"، در سال 1378 اولین فعالیت خود در زمینه کارگردانی را با مجموعه تلویزیونی "مجید دلبندم" رقم زد.

رضا عطاران در ادامه فعالیت کارگردانی در سال 1379 مجموعه "قطار ابدی" را کارگردانی کرد و از سال 1376 تا 1382 سریال های "سیب خنده"، "ستاره ها"، "کوچه اقاقیا" را به طور حرفه ای ساخت و عرضه کرد. "خانه بدوش" یکی دیگر از سریال های پر بیننده رضا عطاران است که در سال 1383 ساخته و در ماه رمضان از شبکه سوم سیما به نمایش گذاشته شد. عطاران سپس مجموعه "متهم گریخت" را در سال 1384 کارگردانی کرد. رضا عطاران پس از آن سریال "ترش و شیرین" را برای پخش در نوروز 1386 ساخت. او همچنین در سال 87 با ساخت سریال "بزنگاه" توانست توجه هوادارانش را بار دیگر به خود جلب نماید.

از دیگر آثاری که رضا عطاران به عنوان بازیگر در آنها حضور داشته میتوان به فیلمهای "شیشلیک"، "روشن"، "زیرنظر"، "انفرادی"، "هزارپا" و سریالهای "قلب یخی (فصل سوم)"، "کتابفروشی هدهد"، "دریایی ها"، "جنگ 77" ،"جدی نگیرید" و ... اشاره کرد.

رضا عطاران همچنین کارگردانی فیلمهای "دراکولا"، "رد کارپت"، "خوابم می آد" و ... را نیز برعهده داشته است.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (45)

بازیگری (سریال) (17)

کارگردان (11)