تعداد بازدید از صفحه:

304

تولد:

1338

ملیت:

رویا تیموریان

بازیگر

متولد: 1338

رویا تیموریان در 27 اسفند ماه 1338 در تهران متولد شد. او همسر مسعود رایگان است و دو دختر به نامهای درنا و دنیا دارد. او لیسانس بازیگری و کارگردانی اش را در سال 1366 از دانشگاه هنر دریافت کرد. فعالیت در رادیو از سال 1360 و فعالیت در تلویزیون را از سال 1362 با مجموعه "برده رقصان" (ابوالقاسم معارفی) آغاز کرد و در سال 1373 با فیلم سینمایی "حسرت دیدار" وارد عرصه سینما شد. او با بازی در مجموعه تلویزیونی "رعنا" (داود میرباقری – 1369) نوید یک بازیگر بااستعداد را داد. پس از آن در مجموعه "محاکمه" (حسن هدایت – 1378) اوج هنرنمایی خود را به معرض نمایش گذاشت. رویا تیموریان در سینما اما موفق تر بود. با بازی در فیلمهای "مرد بارانی"، "قارچ سمی" و بخصوص "زندان زنان" که جایزه بهترین بازیگر نقش اول را از ششمین جشن خانه سینما دریافت کرد، توانایی خود را به رخ همگان کشید.

از دیگر آثاری که رویا تیموریان در آنها حضور داشته میتوان به حضور در فیلمهای "شادروان"، "ملاقات خصوصی"، "خداحافظ دختر شیرازی"، "پشت دیوار سکوت"، "خبر خاصی نیست" و سریالهای "جیران"، "بی گناه"، "سرباز"، "همگناه"، "حوالی پاییز" و ... اشاره کرد.

رویا تیموریان همچنین سابقه حضور در نمایشهای "آینه های روبرو"، "خانه برنارد آلبا" را نیز به عنوان بازیگر در کارنامه هنری خود دارد.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (37)

بازیگری (سریال) (26)