تعداد بازدید از صفحه:

645

تولد:

1329

ملیت:

آهو خردمند

متولد: 1329

آهو خردمند متولد 14 اردیبهشت 1329 در تهران، بازیگر، نقاش و مترجم است. فارغ التحصیل دانشکده هنرهای دراماتیک است. وی خواهر کوچکتر نیکو خردمند بازیگر و دوبلور سینما و تلویزیون است و پدرش از بازیگران تئاتر و عمویش فیلمنامه نویس بود. و همسر خواهرش اسماعیل شنگله نیز از مشاهیر تئاتر بودند. آهو خردمند در سال 1347 وقتی 18 ساله بود کار تئاتری خود را آغاز کرد و در اداره تئاتر استخدام شد، ابتدا در گروه شوهر خواهرش اسماعیل شنگله و سپس در گروه علی نصیریان تئاتر را ادامه داد. آهو خردمند سال 1350 وقتی 21 ساله بود با سریال "آدم و حوا" اولین بار جلوی دوربین رفت سپس دو دوره 6 ماهه بازیگری را در آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتیک انگلستان گذراند. خردمند همچنین فعالیت در سینما را از سال ۱۳۵۲ با فیلم «پسر ایران از مادرش بی خبر است» ساخته فریدون رهنما شروع کرد اما تا پیش از پیروزی انقلاب در فیلم دیگری ایفای نقش نکرد.

یکسال بعد از انقلاب سال 1358 ابتدا در فیلم "انفجار" به کارگردانی زنده یاد ساموئل خاچیکیان و سپس "عفریت" را بازی کرد که جلوی پخش آنها گرفته شد. در نهایت سال 1359 بازی اش در فیلم "مرز" مجوز گرفت و اکران شد. آهو خردمند درسال ۱۳۶۳ ایران را ترک کرد و نزدیک به دو دهه در آمریکا و کانادا اقامت داشت. آهو خردمند بعد از 17 سال دوری در سال ۱۳۸۱ به ایران بازگشت و فعالیت سینمایی اش را پی گرفت. آهو خردمند پس از بازگشت به ایران ابتدا در تئاتر بازی کرد سپس برای شروع مجدد بازیگری در نقش کوتاهی در فیلم "واکنش پنجم" به کارگردانی تهمینه میلانی به ایفای نقش پرداخت. اولین فیلم مهم آهو خردمند پس از ورود به ایران، "شهر زیبا" به كارگردانی اصغر فرهادی بود.

آهو خردمند همچنین سابقه حضور در فیلمهای "یتیم خانه ایران"، "میهمان داریم"، "بار دگر باران"، "پشت ابرها شهریست"، "کودک مادر" و سریالهای "مختارنامه"، "ملکوت"، "خانه بی پرنده"، "به کجا چنین شتابان"، "یک مشت پر عقاب" و ... را نیز در کارنامه هنری خود دارد.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (37)

بازیگری (سریال) (8)