تعداد بازدید از صفحه:

288

تولد:

1333

ملیت:

مسعود رایگان

بازیگر | کارگردان

متولد: 1333

مسعود رایگان در 1 بهمن ماه سال 1333در خرم آباد متولد شد. او دارای مدرک کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک است.رویا تیموریان بازیگر سینما و تلویزیون همسر مسعود رایگان میباشد.رایگان هنرپیشگی را از کودکی و با پرده خوانی در کارهای پدرش آغاز کرده است، بعدها در سال های 1351 و 1352 در فیلمی از مرتضی جزایری بازی کرد در سال های 1359 و 1361 با چند برنامه تلویزیونی همکاری کرد و سپس به سوئد رفت. وی علاوه بر تحصیل در مدرسه فیلم سوئد با مراکز اینترنشنال کالجر، فرهنگ ملل و تئاتر شهر، تئاتر ملی، تئاتر اوروبرد، تئاتر القبر همکاری کرد و برنامه ای تحت عنوان دست های روشن برای شبکه 2 تلویزیون سوئد کارگردانی کرد، همچنین در فیلمی از سوزان اوستن کارگردان برادران آمادتوس، تحت عنوان "زندگی خطرناک" بازی کرد و همچنین در چهار مجموعه تلویزیونی در سوئد نقش آفرینی کرد.

رایگان سال 1381 به دعوت وحید موسائیان به ایران آمد و در فیلم "خاموشی دریا" بازی کرد. نام مسعود رایگان با فیلم خاموشی دریا بر سر زبانها افتاد اما "خیلی دور، خیلی نزدیک" او را به شهرت رساند.

مسعود رایگان در آثار بیشماری حضور داشته که میتوان به فیلم های "زعفرانیه 14 تیر"، "سرو زیر آب"، "مزار شریف"، "بوسیدن روی ماه"، "برلین 7-" و سریالهای "بی گناه"، "گیسو"، "بوم و بانو"، "همگناه"، "دلدادگان" و ... اشاره کرد.

مسعود رایگان همچنین کارگردانی نمایش "لاسارو" را نیز برعهده داشته است.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (21)

بازیگری (سریال) (16)

کارگردان (1)