تعداد بازدید از صفحه:

226

تولد:

1313

ملیت:

علی نصیریان

بازیگر

متولد: 1313

علی نصیریان 15 بهمن ماه سال1313 به دنیا آمد. او از هنرستان هنرپیشگی تهران فارغ التحصیل شده است.سال 1326 به دبیرستان پیرنیا در چهارراه گمرک رفت. در آنجا با جمشید لایق، اسماعیل داورفر و مهدی فتحی همکلاسی شد. در سال 1329 همزمان با درس دبیرستان، در کلاس جامعه باربد در خیابان لاله زار هم اسم می نویسد. این کلاس را اسماعیل مهرتاش در سال 1305 راه انداخته بود و در آن موسیقی، تئاتر و ادبیات درس می داد.

او در سال 1330 کتاب هنر تئاتر را خواند. این کتاب که اولین کتاب آموزشی تئاتر در ایران بود، تصمیم نصریان را نهایی کرد. او در کلاس تئاتر سعدی که همسر نوشین آن را اداره می کرد هم شرکت می کرد. در سال 1332 بعد از کودتای 28 مرداد، تئاتر سعدی بسته شد. نصیریان به هنرستان هنرپیشگی رفت. نصیریان در دوره 3 ساله این مدرسه همدرس فهیمه راستکار، بیژن مفید، جعفر والی و عباس جوانمرد بود. در سال 1335 اولین نمایشنامه زندگی اش را نوشت.

در سال 1359 در اولین پروژه تلویزیونی بزرگ بعد از انقلاب، یعنی سریال "هزار دستان" بازی می کند. نصیریان در سال 1362 نقش قاضی شارح را در سریال "سربداران" بازی می کند. اولین حضور وی در سینما نیز با فیلم "مدرسه ای که می رفتیم" بوده است.

علی نصیریان سابقه حضور در فیلمهای "هفت بهار نارنج"، "خورشید"، "لامینور"، "مسخره باز"، "حکایت دریا" و سریالهای "برادر جان"، "شهرزاد"، "قاب خاطره"، "رویای گنجشک ها"، "خسته دلان" و ... به عنوان بازیگر حضور داشته است.

علی نصیریان سابقه حضور در نمایش "تانگوی تخم مرغ داغ" و تله تئاتر "نامزد ویولت" را نیز به عنوان بازیگر در کارنامه هنری خود دارد.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (42)

بازیگری (سریال) (21)