تعداد بازدید از صفحه:

335

تولد:

1323

ملیت:

پروانه معصومی

بازیگر

متولد: 1323

پروانه معصومی سال 1323 در یکی از محله های قدیمی تهران به نام محله دانشگاه تهران متولد شد و تحصیلاتش را در زمینه زبان های خارجی به سرانجام رساند. اولین تجربه های بازیگری پروانه معصومی مربوط به دوران قبل از انقلاب و حدود سال 1350 است و در این دوران در فیلم هایی چون "بی تا"، "رگبار"، "شهر قصه"، "غریبه و مه" و "کلاغ" ایفای نقش کرد. سال 1362 فیلم "راه دوم" برای اولین بار به پروانه معصومی پیشنهاد شد و بعد از انقلاب برای اولین بار در این فیلم ظاهر شد. تجربه جدی تری خانم پروانه معصومی در سینما بعد از انقلاب مربوط به فیلم "گلهای داوودی" است.

سریال "کوچک جنگلی" به کارگردانی بهروز افخمی در سال 1366 اولین تجربه بازیگر پروانه معصومی در دنیای تلویزیون است که در نقش جواهر در این سریال ایفای نقش کرد اما بازی در سریال "امام علی (ع)" نقطه عطفی در کارنامه بازیگری او بود.

از دیگر آثاری که پروانه معصومی در آنها به ایفای نقش پرداخته است میتوان به فیلمهای "جانان"، "بهای یک بهانه"، "تنگنا"، "تماس"، "تحفه ها" و سریالهای "در کنار پروانه ها"، "ملکوت"، "یوسف پیامبر"، "تا صبح"، "دریایی ها" و ... اشاره کرد.

پروانه معصومی که چند روزی در بیمارستان به دلیل عارضه پارگی روده بستری بود در تاریخ 6 آذر 1402 بر اثر عفونت ریوی به آی سی یو منتقل شد و ساعتی بعد درگذشت.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (29)

بازیگری (سریال) (19)