تعداد بازدید از صفحه:

340

تولد:

ملیت:

مهین شهابی

مهین شهابی هنرمند فقید سینما و تلویزیون و تئاتر ایران روز ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۱۵ در شهر تهران دیده به جهان گشود. وی دارای مدرک تحصیلی دیپلم بود و در سال ۱۳۳۹ دوره جامع بازیگری را در هنرکده آناهیتا زیر نظر اساتید بزرگی همچون مرحوم مصطفی اسکویی و مرحومه مهین اسکویی دید. مهین شهابی از سال ۱۳۳۷ فعالیت هنری خود را در رادیو تهران آغاز کرد و در نمایشنامه های بیشمار رادیویی به ایفای نقش پرداخت. وی حضور حرفه ای اش را در عرصه بازیگری با بازی در نمایش "طبقه ششم" به کارگردانی مصطفی اسکویی آغاز کرد و سپس به دلیل استعداد وافرش در هنر بازیگری توسط تعداد کثیری از کارگردانان تئاتر دعوت به کار شد و در نمایشهای زیادی به ایفای نقش پرداخت.

مهین شهابی پس از سالها تجربه اندوزی در عرصه تئاتر بالاخره در سال ۱۳۵۴ با مجموعه تلویزیونی "مرد اول" به کارگردانی پرویز کاردان دوربین را تجربه کرد. یکی از مجموعه های تلویزیونی پر بیننده پس از انقلاب در بین سالهای ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۹ سریال معروف و مطرح "آیینه" بود.

مهین شهابی سابقه حضور در آثاری همچون فیلمهای "بیا از گذشته حرف بزنیم"، "شریک زندگی"، "آقای بخشدار"، "دو نیمه سیب"، "دو سرنوشت" و سریالهای "پای پیاده"، "کاراگاه رشید"، "نود شب"، "همه فرزندان من"، "خانه سبز" و ... را در کارنامه هنری خود دارد.

مهین شهابی در سن ۷۴ سالگی در روز ۱۹ فروردین ۱۳۸۹ به دلیل تومور مغزی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شد و در ساعت ۶ صبح روز اول شهریور ماه ۱۳۸۹ درگذشت.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (13)

بازیگری (سریال) (11)