تعداد بازدید از صفحه:

270

تولد:

1308

ملیت:

جلال مقدم

بازیگر | کارگردان

متولد: 1308

جلال مقدم متولد 1308 در نیشابور منتقد ، هنرپیشه ، فیلم نامه نویس و کارگردان فیلم ایرانی بود. وی پس از اخذ دیپلم در نیشابور ، به تهران آمد و در مراکز تعلیم هنرپیشگی به تحصیل پرداخت. مقدم که فعالیت هنری خود را از سن پانزده سالگی با کار تئاتر آغاز کرده بود ، با نوشتن نقدی بر یک فیلم کانادایی از اوایل دهه 30 شروع به همکاری با مطبوعات کرد و در مجله هایی از قبیل پیک سینما و آتشبار نقد نوشت. او فعالیت سینمایی به صورت حرفه ای را از سال 37 با نوشتن فیلمنامه "جنوب شهر" آغاز کرد. مقدم برای اولین بار در سال 44 برای بازی در فیلم "خشت و آیینه" ابراهیم گلستان مقابل دوربین قرار گرفت.

نخستین کار مستقل جلال مقدم ساختن اثر ارزشمند "خانه خدا" درباره مراسم حج و خانه خدا بود. جلال مقدم پس از بازگشت و تکمیل مستندش ، اولین فیلم داستانی اش با عنوان "سه دیوانه" را در قالب کمدی ساخت. جلال مقدم در سال 1349 با اقتباسی آزاد از رمان بسیار معروف "یک تراژدی آمریکایی" فیلم "پنجره" را ساخت. او در دوران فعالیت اش نگارش فیلمنامه 7 فیلم سینمایی را به انجام رساند. همچنین طی سال های 1345 تا 1365 هشت فیلم سینمایی را کارگردانی کرد که میتوان به کارگردانی فیلمهای "آشیانه مهر"، "چمدان" اشاره کرد.

جلال مقدم در آثاری همچون فیلمهای "شاخ گاو"، "بدل"، "بانو"، "دندان مار"، "سرب" و سریالهای "نیمه پنهان ماه"، "این خانه دور است" و ... به عنوان بازیگر حضور داشته است.

جلال مقدم در اسفند ماه سال 1374 بر اثر سانحه ی رانندگی در خیابان کریمخان زند تهران ، به بیمارستان منتقل گردید و پس از 60 روز کما ، در تاریخ 29 فروردین 1375 درگذشت.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (15)

بازیگری (سریال) (2)

کارگردان (2)