تعداد بازدید از صفحه:

368

تولد:

1350

ملیت:

مهدی سلطانی

بازیگر

متولد: 1350

مهدی سلطانی سروستانی متولد سال 1350 در شیراز است ، لیسانس بازیگری خود را از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران گرفته است.وی فوق لیسانس کارگردانی از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر در سال 1378 و دکترای تئاتر از دانشگاه آوینیون Avingon فرانسه در سال 1378 و عضو هیثت علمی گروه تئاتر دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران می باشد.
وی در سال 1371 وارد دانشگاه شد و از آن به بعد وارد کار حرفه ای خود را خیلی سریع آغاز کرد. اولین کار درخشان او در عرصه نمایش، "چند و چون به چاه رفتن چوپان" نوشته علیرضا نادری بود که سال 1373 در جشنواره تئاتر فجر اجرا شد و مورد توجه هیئت داوران هم قرار گرفت. بازی بسیار زیبا و درخشان ایشان در سریال "در مسیر زاینده رود"، بازگشت نقشهای پهلوانی را با خود به همراه داشت. سلطانی در اولین تجربه بازیگری در نمایش خانگی در سریال "شهرزاد" نقش هاشم دماوندی را به عهده داشت.

مهدی سلطانی همچنین سابقه حضور در فیلمهای "مرد نقره ای"، "سراسر شب"، "خانه کاغذی"، "اشباح"، "چ" و سریالهای "پدر گواردیولا"، "افرا"، "آمستردام"، "آقازاده"، "خواب زده" و ... را نیز در کارنامه هنری خود دارد.

مهدی سلطانی در نمایشهای "جنایات و مکافات"، "شاه لیر"، "خاطرات و کابوس های یک جامه‌دار از زندگی و قتل میرزا تقی خان فراهانی"، "معرکه در معرکه" نیز به عنوان بازیگر حضور داشته است.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (14)

بازیگری (سریال) (22)