تعداد بازدید از صفحه:

303

تولد:

1326

ملیت:

داریوش فرهنگ

بازیگر | کارگردان

متولد: 1326

داریوش فرهنگ در 6 آذر ماه سال 1326 در آبادان به دنیا آمد. او پس از درگذشت پدرش در 8 سالگی به همراه خانواده به شهر کرمان- جوپار (زادگاه مادرش) مهاجرت کرد. دوران دبستان و دبیرستان را در کرمان گذراند و پس از آنکه در دانشگاه پذیرفته شد به تهران رفت. او در سال 1352 در رشته کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. داریوش فرهنگ در عرصه زندگی شخصی با خانم سوسن تسلیمی که او هم از کارگردانان مطرح سینماست ازدواج کرد ولی این ازدواج چند سالی بیشتر به طول نکشید و آنها در سال 1368 از هم جدا شدند.

وی فعالیت در تئاتر را از سال 1345 آغاز کرد و در سال 1347 گروه تئاتر پیاده را بنیان گذاشت. نخستین فعالیت سینمایی او با بازی در فیلم کوتاه "سلندر" (واروژ کریم مسیحی) در سال 1359 بود. پس از آن با فیلم نامه نویسی و کارگردانی فیلم 65 دقیقه ای "رسول پسر ابوالقاسم"، فعالیت حرفه ای خود را در سینما آغاز کرد.

داریوش فرهنگ در آثار بیشماری حضور داشته که میتوان به فیلمهای "تخته گاز"، "تا مدار 10 درجه"، "محمد رسول الله(ص)"، "لارستان 6:30 بادمداد"، "پلاک هفت کوچه پاییز" و سریالهای "مسافران شهر"، "گاندو"، "سلام آقای مدیر"، "ملکاوان"، "نفس" و ... اشاره کرد.

داریوش فرهنگ همچنین کارگردانی فیلمهای "یک گزارش واقعی"، "خنده در باران"، "رز زرد"، "تکیه بر باد"، "شب های تهران" و سریالهای "طلسم شدگان"، "راه شب"، "همه خانواده من"، "تولدی دیگر"، "سلطان و شبان" و ... را نیز برعهده داشته است.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (13)

بازیگری (سریال) (17)

کارگردان (16)