نام:

ایرج راد

تولد:

ملیت:

ایرج راد

ایرج راد بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون کشورمان با نام اصلی اکبر حسنی راد 7 اردیبهشت سال 1324 در تهران متولد شد.
ایرج راد از چهره های شناخته شده دنیای هنر است که تحصیلات آکادمیک دارد و مدرک کارشناسی نمایش را از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران دریافت کرد و مدرک کارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر را از دانشگاه کاردیف ولز گرفت.

این هنرمند کشورمان دو سال در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران مشغول تدریس بود و سابقه تدریس در دانشکده سینما تئاتر، دانشگاه نبی اکرم تبریز و مکتب خانه هنر کلاس هایی را هم دارد.
ایرج راد یکی از هنرمندانی است که عنوان درجه یک هنری را از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور دریافت کرد.
ایرج راد فعالیت حرفه ای را از سال 1346 آغاز کرد اما پیش از آن تجربه چند فعالیت هنری دیگر را هم دارد.

این هنرمند کشورمان سال 1337 فعالیت هنری را با اجراهایی برای کودکان آغاز کرد و یک دوره فن بیان و تئاتر را زیر نظر مهین دیهیم گذراند و بعد از آن با شاهین سرکیسیان آشنا شد و اولین اجرای نیمه حرفه ای او به نام قرعه برای مرگ اثر واهه کاچا به کارگردانی کمال الدین شفیعی در سال 1342 رقم خورد.
ایرج راد بعد از چندین تجربه تئاتری و اجراهای مختلف روی صحنه و حضور در سینما سال 1364 در سریال امیر مکبیر به کارگردانی سعید نیکپور مقابل دوربین رفت.

امیرکبیر یکی از ماندگارترین سریال های تلویزیون در ژانر تاریخی است که سال 64 از شبکه یک سیما پخش شد و ایرج راد در کنار دیگر بازیگران این سریال نقش های ماندگاری را خلق کردند.

ایرج راد در سریال امیرکبیر بازیگر نقش ناصرالدین شاه بود و یکی از ماندگارترین نقش هایش در دوران بازیگری با این سریال رقم خورد و هنوز هم بسیاری از مردم او را با نقش امیرکبیر این سریال می شناسند.

فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش (11)

سریال ها (16)

کارگردانی (0)