تعداد بازدید از صفحه:

276

تولد:

1323

ملیت:

خسرو شکیبایی

متولد: 1323

خسرو شکیبایی در 7 فروردین 1323 در تهران متولد شده است. او تحصیلاتش را در رشتهٔ بازیگری در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به پایان برد. در 19 سالگی برای اولین بار روی صحنه تئاتر رفت و بعد از مدتی به عباس جوانمرد، معرفی و به صورت کاملا حرفه ای بازیگر تئاتر شد. و فعالیت هنری خود را از سال 1342 با بازیگری تئاتر آغاز کرد، 5 سال بعد یعنی در سال 1347 وارد حرفهٔ دوبلوری شد.
بازی در نقش حمید هامون در فیلم "هامون" ساختهٔ داریوش مهرجویی یکی از ماندگارترین نقش هایی است که ایفا کرده است. او برای بازی در فیلم "کیمیا" احمد رضا درویش 1373 بار دیگر برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول از سیزدهمین جشنواره فیلم فجر شد. او سومین سیمرغ خود را هم را برای بازی در نقش عادل مشرقی فیلم "سالاد فصل" (فریدون جیرانی) دریافت کرد.

خسرو شکیبایی همچنین در فیلمهای "شرقی"، "دل شکسته"، "حیران"، "آشیانه ای برای زندگی"، "دایناسور" و سریالهای "بوی گل های وحشی"، "شیخ بهایی"، "کلانتر 1"، "تفنگ سرپر"، "در کنار هم" و ... به عنوان بازیگر حضور داشته است.

خسرو شکیبایی در ساعت 4 صبح جمعه 28 تیرماه 1387 در سن 64 سالگی در اثر بیماری عارضه قلبی در بیمارستان پارسیان تهران درگذشت و در قطعه هنرمندان گورستان بهشت زهرا دفن شد. او مدت ها از عارضه سرطان کبد رنج می برد.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (52)

بازیگری (سریال) (10)