تعداد بازدید از صفحه:

301

تولد:

1330

ملیت:

رضا کیانیان

متولد: 1330

رضا کیانیان بازیگر تئاتر سینما و تلویزیون کشورمان 29 خرداد 1330 در محله میدان خراسان تهران متولد شد. پس از تولد رضا کیانیان، خانواده او تصمیم به مشهد نقل مکان کردند. این بازیگر کشورمان تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در مشهد گذرانده و علاوه بر آن به تحصیل دروس فقهی و اسلامی در حوزه علمیه مشهد پرداخت. رضا کیانیان با هایده قراچه داغی، خواهرزادهٔ سهراب سپهری ازدواج کرده است و یک فرزند پسر به نام علی ماحصل این ازدواج می باشد.

اولین استاد بازیگر رضا کیانیان برادر او به نام داوود بود . او در سال 1345 در نمایشنامه از پانیفتاده ها نوشته غلامحسین ساعدی و به کارگردانی برادرش حضور داشت و از آن پس بازی در تئاتر را به صورت حرفه ای آغاز کرد.رضا کیانیان به دلیل علاقه به دنیای هنر، وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شده و در سال 1355 در رشته تئاتر فارغ التحصیل شد.

رضا کیانیان برای اولین بار در سال 1368 مقابل دوربین فیلم "تمام وسوسه های زمین" ساخته حمید سمندریان قرار گرفت. وی در فیلم سینمایی "کیمیا" به کارگردانی احمدرضا درویش در سال 1373 جلوی دوربین حاضر شد و در سال 1376 در "آژانس شیشه ای" نقش آفرینی کرد. "خانه ای روی آب" فیلمی به نویسندگی و کارگردانی بهمن فرمان آرا در سال 1380 بود که رضا کیانیان در آن حضور یافت.

نقش رضا کیانیان در سریال "شلیک نهایی" را می توان یکی از معروفترین نقشهای او در تلویزیون دانست. سریال "کیف انگلیسی" نیز یکی از سریالهای موفق تلویزیون در سال 1379 بود که وی در آن حضور یافت. یکی از برجسته ترین نقشهای رضا کیانیان، بازی در سریال "مختارنامه" و در نقش عبدالله بن زبیر خلیفه بزرگ زبیری در مکه است که علاوه بر متفاوت ترین نقش هنری، اولین کار تاریخی رضا کیانیان نیز محسوب می شود.

وی همچنین در فیلم های "مسخره باز"، "سایه"، "بارکد"، "وقتی برگشتم"، "کفشهایم کو" و سریالهای "سیاوش"، "بوی باران"، "زندگی از نو"، "کیمیا"، "شهرزاد" و ... نیز حضور داشته است.

رضا کیانیان سابقه حضور در آثاری همچون نمایش "پدر" را نیز به عنوان بازیگر در کارنامه هنری خود دارد.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (56)

آهو

1398

سایه

1394

اسب

1384

بازیگری (سریال) (24)