تعداد بازدید از صفحه:

433

تولد:

1351

ملیت:

امین زندگانی

بازیگر | کارگردان

متولد: 1351

امین زندگانی بازیگر سینما و تلویزیون در پنجمین روز از شهریور 1351 در تهران متولد شد، پدر او سیاوش زندگانی یکی از اساتید موسیقی بود و در سال 1382 از دنیا رفت. او یک برادر به نام امین دارد که در عرصه موسیقی فعالیت میکند. امین زندگانی در سال 1371 وارد دانشگاه هنر شد و در رشته تئاتر به تحصیل پرداخت، وی پس از آن پا به عرصه بازیگری گذاشت و در نمایش هایی مثل "همسرایی مختار" ، "خروسک پریشان" ، "بازی تابلوی آخر" ، "به من دروغ بگو" ، "دو مرد بر یک نیمکت"، "سرخ سوزان"، "مرغ دریایی" به ایفای نقش پرداخت.

وی در سال 1374 برای بازی در سریال "وکلای جوان" انتخاب شد و برای اولین بار مقابل دوربین قرار گرفت، امین زندگانی در همان سال موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره فیلم فجر نیز شد. او پس از آن برای بازی در سریال های "به سوی پیروزی" سیروس مقدم و "راه سوم" قاسم جعفری انتخاب شد. آقای زندگانی پس از آن در سریال های "معصومیت از دست رفته"، "طلسم شدگان" و "همه چیز آنجاست" به ایفای نقش پرداخت و به شهرت زیادی دست یافت. "شاهگوش" اولین تجربه امین زندگانی در سینمای خانگی بود.

امین زندگانی همچنین در فیلمهای "شهر گربه ها"، "قرارمون پارک شهر"، "نامیرا"، "نازلی"، "فصل فراموشی فریبا" و سریالهای "خانه امن"، "ملکاوان"، "خانواده دکتر ماهان"، "پناه آخر"، "روزهای بهتر (تنها در تهران)" و ... نیز به عنوان بازیگر حضور داشته است.

امین زندگانی سابقه حضور در نمایشهای "هفت خان اسفندیار"، "تانگوی تخم مرغ داغ"، "پروین" و تله تئاتر "سکوت" را نیز به عنوان بازیگر در کارنامه هنری خود دارد.

امین زندگانی همچنین کارگردانی فیلم "کتاب" را نیز برعهده داشته است.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (31)

بازیگری (سریال) (23)

کارگردان (1)

کتاب

1399