تولد:

1313

ملیت:

ابراهیم آبادی

بازیگر

متولد: 1313

ابراهیم آبادی، از بازیگران معروف سینما، تئاتر و تلویزیون ایران، متولد ۲۴ مرداد ۱۳۱۳ در تبریز است. او از جمله هنرمندان پیشکسوت ایرانی است که بسیار کارنامه پربار و درخشانی دارد.ابراهیم آبادی از سال ۱۳۳۲ با بازی در نمایش حقه باز وارد عرصه بازیگری تئاتر و در سال 1363 با بازی در فیلم زائر خلف (یدالله نوعصری) اولین تجربه سینمایی خود را کسب کرد و بیش از پنج دهه در چندین فیلم و سریال بازی کرده است‌.آخرین سریالی که ابراهیم آبادی برای تلویزیون بازی کرد «پادری» محمدحسین لطیفی است، اما بار‌ها بازی درخشان ابراهیم آبادی در سریال‌هایی همچون «مختارنامه» و «آپارتمان شماره ۱۳» دیده شده است.
ابراهیم آبادی در مرداد ماه سال ۱۳۱۳ در محله کوچه باغ شهر تبریز به دنیا آمد. وی تا کلاس پنجم ابتدایی در تبریز به مدرسه رفت و دبیرستان را در تهران به پایان رساند.ابراهیم آبادی در همان دوران دبیرستان، به هنر نمایش علاقمند شد تا آنکه سرانجام، در کلاس‌های تئاتر هنرهای زیبای کشور که به وسیلهٔ مربیان خارجی برای تربیت مربیان تئاتر در مدارس تشکیل شده بود امتحان داد و قبول شد.


در یک‌سال تحصیل زیر نظر پروفسور داویدسون و کوتکیم بی، موفق به اخذ پایان‌نامه شد و به هنرستان هنرپیشگی رفت. آنجا زیر نظر اساتیدی همچون علی‌اصغر گرمسیری، هوشنگ سارنگ موفق به پایان هنرستان گردید.
ابراهیم آبادی که مدت‌ها به بیماری ریوی مبتلا بود در ۲۹ مهر ۱۳۹۸ مورد عمل تکه برداری از ریه قرار گرفت و پس از آن به کما رفت. ساعت ۱۷ روز ۹ آبان ۱۳۹۸ در شهر تهران درگذشت.

فیلموگرافی (38)

سریال ها (30)

کارگردانی (0)