تعداد بازدید از صفحه:

479

تولد:

1331

ملیت:

علیرضا خمسه

نویسنده | بازیگر

متولد: 1331

علیرضا خمسه در 9 بهمن ماه سال 1331 در تهران به دنیا آمد. وی از هنرجویان مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما بود.خمسه در سال 1357 به فرانسه رفت و یک سال و نیم در مدرسه ون سن، آتلیه اگوستوبوال و آتلیه سیته یونیور سیته پاریس، دوره های مربوط به پانتومیم، حرکات بدنی و بازیگری را فرا گرفت . در سال 1359 به ایران بازگشت و در سال 1360 برای اولین بار مقابل دوربین سینما رفت و در فیلم "مرگ یزدگرد" بازی کرد.
وی بعد از فیلم جدی "مرگ یزدگرد" برنامه سازان تلویزیون سراغ او رفتند و در برنامه هایی مانند" نوروزنامه"، "هوشی و موشی"، "بورزید و بخندید"، "حواستو جمع کن" و "نگاه سوم" با اجرای قطعات نمایشی طنز در بین مخاطبان تلویزیون جایگاه ویژه ای پیدا کرد .در سال 1367، خمسه در فیلم پرفروش "روز باشکوه" بازی کرد . هر چند این فیلم از سوی تماشاگران با استقبال خوبی روبه رو شد اما بازی در مجموعه تلویزیونی "هوشیار و بیدار" که سال 1367 از تلویزیون پخش شد، خمسه را بین مخاطبان عام و خاص کوچک و بزرگ به شهرت خاصی رساند و او را محبوب همه کرد .
در سال 1369 با بازی در فیلم "آپارتمان شماره 13" فصل جدیدی در بازی کمدی او گشوده شد. در سال 1372 حسن هدایت فیلم "چشم شیطان" را با بازی خمسه مقابل دوربین برد و نقش اول آن را به خمسه داد . در همان سال، خمسه مجموعه "بشین، پاشو، بخند" را برای گروه کودک و نوجوان شبکه اول ساخت. سالهای بعد، خمسه در مجموعه تلویزیونی "میگی نه نگاه کن" بازی کرد.
در سال 1387 خمسه در فیلم "بیست" به ایفای نقش پرداخت و به خاطر بازی در این فیلم موفق به دریافت جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد مکمل از بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر شد.

علیرضا خمسه در آثار بیشماری حضور داشته که میتوان به حضور در فیلمهای "شهر گربه ها"، "جنجال در عروسی"، "فصل نرگس"، "وروجک ها"، "به من نگو قراضه" و سریالهای "پدر گواردیولا"، "نیسان آبی"، "چوب خط"، "زمین گرم"، "پایتخت 5" و ... اشاره کرد.

علیرضا خمسه در نمایش "مرد نیک" نیز به عنوان بازیگر حضور داشته است.

علیرضا خمسه همچنین نویسندگی فیلمنامه های "معجزه خنده"، "بوی خوش زندگی" را نیز برعهده داشته است.

بازیگری (فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش و ...) (52)

بازیگری (سریال) (36)