تولد:

1343

ملیت:

فریبرز عرب نیا

متولد: 1343

فریبرز عرب نیا بازیگر و کارگردان کشورمان 25 فروردین ماه سال 1343 در تهران به دنیا آمد. وی تحصیلاتش را تا مقطع دیپلم در رشته ریاضی و فیزیک ادامه داد و بعد از دوران سربازی برای تحصیل در رشته مدیریت راهی آنکارا شد. وی نتوانست تحصیلاتش را در زمینه مدیریت به پایان برساند و به ایران بازگشت و مشغول تحصیل در رشته سینما گردید. وی بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی به سراغ آموزش های تخصصی تر رفت و زیر نظر استاد حمید سمندریان به آموزش تئاتر پرداخت و دو سال مشغول فراگیری سینما در مجتمع آموزشی سینما شد. فریبرز عرب نیا علاوه بر سینما در زمینه گرافیک هم به تحصیل پرداخت و موفق شد مدرک کارشناسی اش را از دانشگاه هنر دریافت کند.

فریبرز عرب نیا سال 1370 با آتنه فقیه نصیری بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان ازدواج کرد اما این ازدواج چند سالی بیشتر دوام نداشت و منجر به جدایی شد. فریبرز عرب نیا برای دومین بار در سال 79 با "عسل بدیعی" یکی دیگر از بازیگران کشورمان ازدواج کرد اما زندگی این زوج هنرمند چهار سال بیشتر دوام نداشت و سرانجام به جدایی انجامید. وی حضور در دنیای هنر را با بازیگری و کارگردانی چند نمایش آغاز کرد و در سال 69 با بازی در فیلم "آهوی وحشی" ساخته حمید خیرالدین به سینما آمد. فریبرز عرب نیا بعد از بازی در چند فیلم سینمایی، سال 74 برای بازی در فیلم "ضیافت" به کارگردانی مسعود کیمیایی انتخاب شد و این فیلم نقطه عطفی در کارنامه بازیگری او محسوب میشود.

فریبرز عرب نیا همچنین سابقه حضور در فیلمهای "آخرین بار کی سحر را دیدی"، "گاهی"، "چ"، "خاک و آتش"، "پرتقال خونی" و سریالهای "رنگ شک"، "مختارنامه"، "وکیل"، "مزد ترس" و ... را نیز در کارنامه هنری خود دارد.

فریبرز عرب نیا همچنین کارگردانی سریال "رنگ شب" را نیز برعهده داشته است.

فیلم بلند، فیلم کوتاه، نمایش (38)

سریال ها (4)

کارگردانی (1)